Türkiye’de Sosyal Girişimci Olmak


Türkiye’de Sosyal Girişimci Olmak


Son yıllarda Türkiye’de sıkça gündeme gelmekte olan sosyal girişimcilik nedir? Farklı kişiler tarafından farklı cevaplanan bu soruya benim cevabım şöyle;

Sosyal etki yaratan ve sürdürülebilir her proje sosyal girişimdir. Ne diğer girişimler gibi tamamen maddi gelir üstüne kurgulanmaması, ne de dernek gibi tamamen sosyal odaklı olmaması gerekiyor. Kazanılan gelir ile sosyal etkinin devam ettirilebilir olması şart. Sosyal etki dediğimizde, bu kavramın içine insan hakları, eşitlik, temiz enerji gibi birçok konu giriyor. Bu konunun daha net anlaşılması için Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının incelenmesi çok faydalı olacaktır.Gerçekten bir şeyler değiştirmek, fark yaratmak isteyen kişilerin bu amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyorum. Peki nereden başlamak gerekiyor? Bu soruya da kişisel görüşüm doğrultusunda bir cevap vermem yerinde olacaktır.


Türkiye’de, özellikle de İstanbul’da bu konularda pek çok yarışma düzenleniyor. Başlanması gereken noktanın bu yarışmalar olduğunu düşünüyorum. Bu yarışmaların bir kısmına hazır bir fikirle başvurmak gerekirken, ideathon ve hackathon tarzı yarışmalara fikir olmadan katılmak mümkün. Kısa sürelerde gerçekten çok yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığı bu tarz yarışmalar sosyal girişim ekosistemine giriş için harika bir yol. Hali hazırda bir fikriniz var ise size benim de sürecine dahil olup yakından gözlemleme fırsatını bulduğum SİA (Social Impact Award) programını şiddetle tavsiye ederim.10 yıldır birçok ülkede gerçekleştirilen Social Impact Award 2019 yılında Impact Hub İstanbul yürütücülüğünde ülkemizde de gerçekleştirildi. Söylemeden geçemeyeceğim Impact Hub, sosyal girişimcilik ile ilgileniyorsanız Türkiye’de uğramanız gereken kuruluşların başında geliyor. İmece, Habitat Derneği ve Atölye, sosyal girişimciliğe önem verip bu konularda çalışmalar yapan bildiğim diğer kuruluşlar.


https://turkey.socialimpactaward.net/

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör